henderson
Administrator
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Świdnik
|
Wysłany: Wto 1:07, 27 Lis 2007 Temat postu: ILOść POSIłKóW |
|
|
ILOść POSIłKóW
Wiele badań o charakterze epidemiologicznym potwierdziło korzystny wpływ ilości posiłków na utrzymanie dziennego bilansu kalorycznego. 5-6 małych porcji w ciągu dnia znacznie lepiej hamuje nasz apetyt niż 3 duże. Inne badania dały przeciwne rezultaty i sugestię jakoby częste niekontrolowane przekąski wpływały negatywnie na utrzymanie bilansu kalorycznego. Poza dziennym bilansem naukowcy w wielu publikacjach przedstawiają dowody na lepszą absorpcję składników odżywczych rozdzielonych na więcej małych porcji. Kaloryczność diety również nie jest bez znaczenia, w przypadku diety na masę 3000 kcal ze względów zdrowotnych, praktycznych i ogólnej efektywności powinniśmy rozdzielić nasze kalorie na 5-6 posiłków. Przy diecie redukcyjnej i kaloryczności 1200 kcal 6 posiłków po 200 kcal nie jest najlepszym pomysłem. 3-4 posiłki po 300-400 kcal dają znacznie większą satysfakcję i swobodę doboru produktów do posiłku.
Przejdżmy do sedna... w wielu żródłach otrzymujemy informację, że ilość posiłków gra kluczową rolę, gdy chcemy zredukować naszą tkankę tłuszczową. Wypowiedzi w stylu: większa ilość posiłków przyśpieszy Twój metabolizm , przy małej ilości posiłków Twój organizm będzie odkładał spożyte kalorie na póżnie w postaci tkanki tłuszczowej są powszechne, czy są prawdziwe? Myślę, że odpowiedz na to pytanie znajduje się w tym linku(darmowy PDF): [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=9155494&query_hl=4]
Dla osób które nie znają angielskiego mogę napisać jaki był końcowy wniosek: w większości badań nie zaobserwowano związku między ilością posiłków a utratą wagi, utratę tkanki tłuszczowej, efektem termicznym pożywienia(TEF) po posiłku i dziennym przy diecie z deficytem kalorycznym. Przedstawione badania przeprowadzane były raczej u osób o niskiej aktywności fizycznej, ale moim zdaniem są dobrym dowodem na to, że ilość posiłków nie ma magicznego wpływu na nasz metabolizm. Jeśli chodzi o badania na osobach z wysoką aktywnością fizyczną to niestety w tym zakresie naukowcy raczej nie wykonali zbyt wiele pracy. Większość jest pewnie ciekawa jaki związek ma ilość posiłków z utrzymaniem LBM na redukcji... jedno z badań przeprowadzone na bokserach potwierdziło gorsze rezultaty przy mniejszej ilości posiłków(należy zaznaczy, że posiłki były w tym przypadku w postaci płynnej a ilość białka nie była wystarczająca) to mogło znacznie zniekształcić wyniki.
Celem tego posta nie jest oczywiście zachęcenie do spożywania mniejszej ilości posiłków, wspomniany wyżej korzystny wpływ częstszych posiłków na zdrowie chyba będzie wystarczającym argumentem. Post ma jedynie uświadomić, że ilość posiłków nie jest najważniejsza jeśli chodzi o nasz metabolizm i odchudzanie.
______________________________
Post został pochwalony 0 razy
|
|